Turniej Sołectw Gminy Świlcza

Mimo początkowo niepewnych prognoz pogody, które groziły burzami, 30 lipca rozegrano na stadionie w Trzcianie Turniej Sołectw Gminy Świlcza. Organizatorem było Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie. Turniej rozegrano w dwóch kategoriach: sportowo-wiedzowej oraz kulinarnej. Całość imprezy poprowadził Dyrektor Adam Majka.


W rozgrywkach sportowych wzięło udział 6 sołectw: Bratkowice, Mrowla, Rudna Wielka, Świlcza, Trzciana i Woliczka. Jurorami tych zawodów, którzy musieli wykazać się spostrzegawczością i sumiennością byli Radni Rady Powiatu Rzeszowskiego – Sławomir Miłek, Tadeusz Pachorek i Tomasz Wojton oraz Kierownik Posterunku Policji w Trzcianie – st. asp. Mateusz Jarosz.

Konkurencje były nietypowe i doskonale wpisywały się w klimat wiejskich rozgrywek. Cięcie kłody, wbijanie gwoździ dziurawym młotkiem, wyścig na piłkach skoczkach, szukanie monet w zbożu, przenoszenie kapusty na szpadlu, „łebska wieś”, wyścig na taczkach – wszystkie wymagały sprawności, siły, szybkości i sprytu. Dodatkowo zorganizowano test z wiedzy ogólnej oraz zagadki muzyczne, które budziły ogromne emocje. Najmocniejsza okazała się drużyna z Bratkowic, która zebrała najwięcej punktów i to ona cieszyła się ze zdobytej nagrody ufundowanej przez Wójta Gminy Świlcza – 15 000 zł. Sołtys wsi podziękował w ciepłych słowach swojej drużynie, a zawodnicy nie kryli radości. Na ogromne brawa zasługują jednak także pozostałe drużyny, gdyż rywalizacja była zacięta, a walka trwała do ostatniej konkurencji.

Kategoria kulinarna stanęła w tym roku pod znakiem pierogów. Koła Gospodyń Wiejskich udowodniły, że pod jednym słowem może się kryć cała paleta smaków i kolorów. Z jednej strony zazdrościmy jurorom – mogli pokosztować tylu wspaniałości. Z drugiej jednak – nie chcielibyśmy być na ich miejscu. Wszak trzeba było zdecydować, które pierogi zasługują na wyróżnienie. Jury w składzie: Wójt Adam Dziedzic, st. asp. Mateusz Jarosz oraz szef kuchni Kamil Rzeszutko, z 8 propozycji wybrało potrawę pań z Mrowli, które zdobyły nagrodę ufundowaną przez Wójta Gminy Świlcza – 3000 zł, ale sam fakt, że wszystkie sztuki zniknęły z talerzy świadczy o tym, że pozostałe pierogi nie były od nich mniej smaczne. Wszystkim Paniom ogromnie dziękujemy za zaangażowanie.

Tak jak w każdej poprzedniej edycji, tak i w tej, głównym celem była dobra zabawa. Cieszymy się, że drużyny podjęły się przygotowania potraw oraz udziału w zawodach sportowych. Najbardziej cieszy nas jednak fakt, że wszystko to odbyło się w miłej, przyjaznej atmosferze, a skarg i zażaleń (przynajmniej tych oficjalnych) nie stwierdzono 😉

Pomiędzy kolejnymi konkurencjami mogliśmy podziwiać występy Zespołu Tanecznego Koloret.
Przez cały czas trwania rozgrywek oraz po ich zakończeniu, wszyscy przybyli mieli okazję pokosztować przysmaków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, jak i cateringu eventowego, zaś dzieci chętnie korzystały z bezpłatnych dmuchańców. Wydarzenie zakończyła zabawa taneczna z Zespołem Muzycznym Legato, który zagwarantował dobrą zabawę aż do północy.


Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg Turnieju Sołectw. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do strażaków z jednostek OSP z Trzciany i Mrowli za pomoc w załadunku i rozładunku materiałów.

Skip to content