Kapela Ludowa „Muzykanty”

Historia kapeli MUZYKANTY sięga lat 90. XX wieku, kiedy po śmierci liderów słynnej wówczas w regionie. Kapeli Dziedziców i załamaniu tradycji muzycznych w Trzcianie, wystąpiła potrzeba wypełnienia przestrzeni muzycznej wsi. Wtedy to próby reaktywacji ruchu muzycznego podjął się emerytowany nauczyciel muzyki – Roman Olszowy. Kapela pod jego kierownictwem, wówczas jeszcze nieformalna, uświetniała lokalne imprezy.
W roku 2005 kapela ludowa MUZYKANTY rozpoczęła działalność w strukturach nowoutworzonego Gminnego Centrum Kultury w Świlczy z siedzibą w Trzcianie. Kultywuje rodzimy folklor muzyczny Trzciany, Dąbrowy i Klęczan w szerokim repertuarze. W wykonaniu kapeli możemy usłyszeć polki, tramelki, trampolki, skoczne oberki czy walczyki – łącznie na przestrzeni lat ponad 100 propozycji piosenek i melodii regionu rzeszowskiego.


Działalność muzyków utrwalono na płytach Polskiego Radia i Polskiej Telewizji w Rzeszowie. W swoim dorobku kapela posiada 2 płyty z przyśpiewkami i muzyką regionu rzeszowskiego.
Zespół trzykrotnie gościł ze swoją twórczością w nadawanym w TVP programie „Spotkanie z folklorem”. Był laureatem wielu przeglądów i konkursów na szczeblu krajowym. Co więcej, poszczególni członkowie kapeli również byli wielokrotnie nagradzani na licznych konkursach, przeglądach i festiwalach.
Kapela zakończyła swą oficjalną działalność podczas obchodów 10-lecia Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie w 2015 roku, jednak do dnia dzisiejszego występuje okazjonalnie w zmiennym składzie. Niektórzy członkowie kapeli pracują obecnie w innych grupach działających przy GCKSiR.

Skip to content