Grupa Teatralna “Tespis”

„O sztuce niech mówi publiczność. Artyści mają mówić o życiu.” – Jan Pietrzak. Początki działalności grupy sięgają roku 2011, kiedy Oaza Parafii Rzymskokatolickiej w Świlczy wystawiła pierwsze jasełka. Zbudowała aktorską grupę, scenografię, a zaproszone do partnerstwa w tym przedsięwzięciu Gminne Centrum Kultury stworzyło zaplecze techniczne – scenę, oświetlenie i nagłośnienie. I tak przez lata, pod okiem tego samego animatora, powstawały kolejne spektakle – jasełka, Misteria Męki Pańskiej oraz programy patriotyczne z okazji rocznic odzyskania niepodległości czy chrztu Polski. Była to ciągle jednak grupa parafialna, osadzona w lokalnym środowisku i prezentująca efekty swojej pracy najbliższemu otoczeniu.


W 2017 roku zrodził się pomysł, aby przyjąć grupę pod opiekuńcze skrzydła Gminnego Centrum Kultury i nadać jej rangę grupy Amatorskiego Ruchu Artystycznego. Wybrano nazwę „Tespis” na cześć greckiego poety i aktora, twórcy tragedii, żyjącego w VI wieku p.n.e. W swoich sztukach wykorzystywał on tzw. carrus navalis – „wóz Tespisa”, czyli czółno osadzone na kółkach. Do tego właśnie nawiązuje logo grupy. Od tego momentu grupa funkcjonuje jako Grupa Teatralna „Tespis”, a jej animator – Karolina Salach – jako Instruktor Gminnego Centrum Kultury.


Pierwszym publicznym wystąpieniem Grupy Teatralnej „Tespis” była wieczornica patriotyczna poświęcona Józefowi Piłsudskiemu w listopadzie 2017 roku, a już dwa miesiące później wystąpiła ona w zgoła innym repertuarze, prezentując jasełka. W latach 2018 i 2019 przygotowywała plenerowe Misterium Męki Pańskiej, zapraszając do współpracy inne grupy działające w miejscowości. W ten sposób kontynuowano tradycję wystawianych spektakli. Jednocześnie, mając na uwadze, że rozpoczął się nowy rozdział w historii grupy, skierowano się ku spektaklom muzycznym. Małym zwyczajem stała się grudniowa premiera musicali – w 2018 roku był to „Grease”, w 2019 roku – „Herkules”. Oba tytuły wystawiane przez około 30-
osobowe grupy spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem i są do dziś miło wspominane nie tylko przez aktorów, ale i przez widzów.


A to właśnie publiczność jest najważniejsza. Tego młodzi aktorzy uczą się cały czas. Że nie są na scenie dla siebie samych, ale dla widzów. Ich odbiór każdego występu jest miernikiem jakości i to do nich spektakl powinien trafić. Jeśli publiczność nie znajdzie w spektaklu czegoś, co da jej poczucie spełnienia, nie nawiąże kontaktu z aktorami. To spotkanie aktora i publiczności jest kwintesencją teatru. Z tą myślą powstał w 2019 spektakl „Pozytywka”, z którym „Tespis” zawitał w przedszkolach z terenu Gminy Świlcza.„Nieodłącznym elementem teatru jest publiczność, pełni bardzo ważną rolę w spektaklu. Bez niej nie ma teatru. Teatr tworzy się dopiero w relacji sceny z widownią, w przytomności widza.“ — Temida Stankiewicz-Podhorecka

Od 2018 roku młodzież tworzy teledyski świąteczne, które są sposobem na złożenie życzeń bożonarodzeniowych: „Wszystko czego pragnę to Ty” w 2018, „Jest taki dzień” w 2019, „Hej ludzie, idą święta” w 2020, „To czas świąt” w 2021 oraz „Święta, święta” w 2022 roku przygotowane we współpracy ze Studiem Wokalnym. Każde z nagrań jest zupełnie inne, wyjątkowe, ale łączy je dobra zabawa i cel – zacieśnienie więzi członków grupy. Grupa zacieśnia więzy także podczas zgrupowań. Do tej pory wypoczynek i pracę jej członkowie łączyli w ośrodkach w Rudkach i Suchem. We wrześniu 2019 roku uczestniczyli w XVIII Międzynarodowym Festiwalu Tańca i Muzyki „Le spiagge d’Italia” w Riccione we Włoszech, prezentując przygotowaną specjalnie na tę okazję pantomimę „Romeo i Julia”. Tradycyjny przemarsz i występy na nadmorskiej scenie były dla grupy dużym przeżyciem. Występy „Tespisu” to nie tylko własne duże spektakle. Grupa chętnie dołącza do koncertów innych grup działających przy GCKSiR. W roku 2018 przygotowała scenki na Dzień Seniora i koncert Zespołu Tanecznego KOLORET „Cztery pory roku”, a także wzięła udział w przygotowanej przez wszystkie grupy działające przy GCKSiR wieczornicy patriotycznej z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, zaś w roku 2020 odgrywała jasełkowe sceny podczas „Kolędowania z Chórem Dziecięcym KANTUSKI i Grupą Teatralną TESPIS”.


Rok 2020 był dla grupy przełomowym rokiem. Wybuch pandemii i wprowadzone obostrzenia uniemożliwiły prowadzenie zajęć. Przerwano próby do planowanego spektaklu. Mimo podejmowanych w okresach luzowania obostrzeń prób wystawienia kolejnego musicalu, nie doszedł on do skutku. Niemożliwe okazało się także zagranie grudniowej premiery. W kwietniu 2021 roku grupa przedstawiła więc wyjątkowy spektakl. Lawirując między kwarantannami aktorów, po wielu miesiącach częściowo zdalnych prób nagrali „XXI. Misterium na 21. rok XXI wieku” – współczesne Misterium Męki Pańskiej, ze scenariuszem i w reżyserii instruktora grupy. Spektakl ten, zarejestrowany na scenie Gminnego Centrum Kultury bez udziału publiczności, miał swoją premierę w Internecie. Aktorzy sami przyznali, że ta nietypowa forma teatru, wymuszona przez sytuację, a co za tym idzie brak widowni, brak emocjonalnego napięcia i swoistych wibracji od widzów, daje poczucie niedosytu. Nie chcielibyśmy do tego wracać i mamy nadzieję, że nie będziemy już nigdy musieli. W grudniu 2021 roku Grupa Teatralna „Tespis” świętowała swój powrót na scenę. Wtedy to odbyła się bowiem premiera spektaklu „Moralność Pani Dulskiej”, w mocno okrojonej, 9-osobowej obsadzie. Przedstawiona w klasycznej wersji, osadzonej w realiach XX-wiecznych komedia, mimo specyficznego języka, zyskała pozytywny odbiór zarówno u młodych, jak i starszych widzów. Zorganizowano także cykl spektakli dla szkół, z których uczniowie i
nauczyciele chętnie skorzystali.


W czerwcu 2022 roku grupa zaprezentowała się podczas Podróży Artystycznej Regionami Kulturowymi w Bratkowicach, której przyświecał motyw Starej Warszawy. Spektakl „RETROspekcja” to właśnie sceny, humoreski i poezja z tego fragmentu historii.

Mimo, że liczebność grupy na przestrzeni lat spadła, zapał artystów nie osłabł. Co więcej, kiedy w 2021 roku ogłoszono nabór do młodszego zespołu „Tespisu”, okazało się, że kolejni młodzi adepci sztuki teatralnej chcą prezentować się na scenie i ćwiczyć warsztat. Dlatego tak wyjątkowa była ostatnia premiera – „Alicja w krainie czarów”. Wystąpili w niej bowiem aktorzy obu grup – młodszej i starszej, a ubogacił ją Chór dziecięcy „Kantuski”. Wszystko to razem, w profesjonalnej oprawie świetlnej i muzycznej, stanowiło o wysokim poziomie spektaklu. Łącznie zaprezentowano spektakl 5-krotnie.


Obecnie grupę tworzą dzieci i młodzież w wieku 6-21 lat.
Grupie przyświecają słowa Konstantego Stanisławskiego – rosyjskiego reżysera teatralnego, aktora, twórcy reżyserii, który o pracy na deskach scenicznych mówił: „Należy kochać Teatr w sobie, a nie siebie w Teatrze”. Młodzi aktorzy pielęgnują w sobie zamiłowanie do sztuki teatralnej, rozwijając swoje umiejętności na cotygodniowych zajęciach oraz warsztatach. Biorą także udział w wyjazdach na spektakle muzyczne do teatrów w Sędziszowie Małopolskim, Chorzowie czy Warszawie. Połączeni wspólną pasją, budują zgrany zespół, pomagając sobie i wspierając się także w sprawach pozateatralnych.

Grupa Teatralna „Tespis” na Instagramie:
https://www.instagram.com/grupa_teatralna_tespis/

Skip to content