Kapela Ludowa „Olsza”

Kapela OLSZA powstała w 2008 roku przy Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie. Instruktorem zespołu był Roman Olszowy. Grupa skupiała młodzież licealną i studentów z terenu gminy Świlcza oraz gmin ościennych.
Występowała na uroczystościach lokalnych, regionalnych oraz wojewódzkich. Ma także na swoim koncie uczestnictwo w festiwalach krajowych i zagranicznych. Wymienić tu należy Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego, Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie, Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, 23. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Opawskie Chodnicki w Czechach (2009), Festiwal Slezskie Dny (2009) również w Czechach oraz XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca „Le Spiagge d’Italia” w Riccione we Włoszech (2016).


Repertuar muzyczny grupy to głównie melodie ludowe (instrumentalne oraz wokalno-instrumentalne), utwory religijne i rozrywkowe. W 2010 roku zespół prezentował się na antenie TVP Rzeszów w programie „Spotkanie z folklorem”. Kapela wydała 2 płyty: jedną z utworami ludowymi oraz kolędami i drugą, kolędową wraz z kapelą MŁODA OLSZA, chórem CANTUS oraz Grupą Obrzędową im. Marii i Józefa Dziedziców.
W 2016 roku nastąpiło połączenie kapel OLSZA i MŁODA OLSZA. Od tego momentu członkowie obu grup działają wspólnie tworząc Kapelę Ludową GCKSiR. Mimo tego, że większa część kapeli OLSZA wyjechała z regionu i mieszka obecnie w różnych częściach kraju, muzycy spotykają się okazjonalnie i nadal razem pracują nad repertuarem, w tym nad nową płytą.

Skip to content