Chór dziecięcy “Kantuski”

Chór Dziecięcy Kantuski działa przy GCKSiR w Świlczy z/s w Trzcianie od września 2016 r. Wówczas nastąpiła reaktywacje zespołu, bowiem jego historia sięga wiele lat wstecz.
W 1991 r. Józef Barlik, ówczesny dyrygent trzciańskiego chóru Cantus, zainicjował stworzenie zespołu złożonego z uczniów Szkoły Podstawowej w Trzcianie. Mając na uwadze trzciańskie tradycje śpiewacze dano szansę rozwoju wokalnego kolejnym pokoleniom. Pierwszy publiczny występ Chóru Kantuski odbył się 31 maja 1992 r. w Szkole Podstawowej w Trzcianie, podczas uroczystości obchodów 60-lecia chóralistyki trzciańskiej. W kolejnych latach działalności zespół zajmował czołowe lokaty na przeglądach i konkursach, w których brał udział.


Na przestrzeni lat z Kantuskami pracowali: Józef Barlik (założyciel), Bożena Barlik-Tuszyńska, Teresa Bochnia, Elżbieta Dźwierzyńska, Iga Dziedzic, Agnieszka Ignicka i Bogdan Barlik. Obecnie dyrygentem chóru Kantuski jest Kornelia Ignas, Instruktor GCKSiR. Zespół tworzą Dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Odnajdują radość płynącą ze wspólnego śpiewu, muzykowania, uwrażliwiania na dzwięki poprzez zabawę. Repertuar nad którym pracuje chór uzależniony jest od potrzeb dzieci, a także uroczystości i świąt, m.in. piosenki okazjonalne, utwory z repertuaru dziecięcego, pieśni patriotyczne, kolędy, pastorałki oraz utwory rozrywkowe.

Skip to content