Zespół Tańca Nowoczesnego „Koloret”

Zespół Taneczny KOLORET powstał w 2003 roku, a od września 2005 roku działa pod patronatem Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie. Jest to kolektyw młodych, ambitnych ludzi, pragnących ukazać, czym jest pasja, a przy tym determinacja i wysiłek. Zespół specjalizuje się w pokazach tanecznych zawierających układy grupowe oraz widowiska taneczno-ruchowe. Założycielem i choreografem od samego początku aż po dzień dzisiejszy jest Ewa Chmaj. KOLORET jest najliczniejszą grupą działającą przy GCKSiR. Przez 17 lat działalności z jednej 30-osobowej grupy dzieci z Bratkowic rozwinęło się 13 grup gromadzących 193 osoby w wieku 5-19 lat. Zajęcia prowadzone są w 3 filiach GCKSiR – w Bratkowicach, Świlczy i Rudnej Wielkiej. Atmosfera panująca na zajęciach sprawia, że młodzi ludzie potrafią bawić się tańcem oraz czerpać z niego ogromną radość i satysfakcję, a przy okazji zarażać swoją pasją innych.

Przy tworzeniu układów zespół czerpie inspiracje z muzyki filmowej, bajkowej, poważnej i rozrywkowej. Grupa nadaje im formę sceniczną, dbając o każdy najdrobniejszy szczegół choreograficzny, podkreślany kostiumami i rekwizytami. Ze względu na bogaty, zróżnicowany repertuar, może poszczycić się obszerną garderobą, której zasoby są regularnie uzupełniane i wzbogacane. Co roku organizowany jest koncert, na którym prezentują się wszyscy członkowie zespołu. Każda grupa przygotowuje inny układ, ma inne stroje, ale wszystkie występy co roku łączy myśl przewodnia. Był już koncert noworoczny z muzyką świąteczno-zimową (2016), koncert „W krainie baśni” (2017), „Cztery pory roku” (2018) oraz „Tanecznie w świecie filmu” (2019). Obecnie grupa przygotowuje koncert „W podróży dookoła świata” inspirowany muzyką różnych krajów i kultur.

KOLORET często prezentuje swoje walory artystyczne podczas wydarzeń na terenie gminy oraz województwa. Występuje podczas pikników rodzinnych, parafiad, festynów oraz imprez okolicznościowych, jak np. Dzień Seniora. Włączył się w akcję „Pomarańczowa Rewolucja w Rzeszowie” fundacji „Potrafię pomóc” i występuje podczas organizowanego na rzeszowskim rynku koncertu. W latach 2009, 2012 i 2014 prezentował się na Przeglądzie Tanecznym KLAUNADA w Rakszawie, a w latach 2008, 2009, 2012 i 2015 na Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych PASIKONIK w Mielcu. Ma w dorobku również występ na VIII Podkarpackim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „ZŁOTY GRYF” w Dębicy. Grupa reprezentacyjna zespołu brała udział w dwóch zagranicznych festiwalach. W 2017 roku był to VIII Międzynarodowy Festiwal Pieśni i Tańca “Praga Fest”, w 2019 roku natomiast grupa występowała przed włoską publicznością na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Tańca i Muzyki „Le spiagge d’Italia” w Riccione.

Zespół bierze udział w zgrupowaniach na terenie Polski (Groń, Gliczarów, Berezka, Bodzentyn, Murzasichle, Rudki), w czasie których pracuje nad swoimi choreografiami i zacieśnia więzy między tancerzami.

Osiągnięcia:

  • III miejsce w VI Przeglądzie Tanecznym KLAUNADA w Rakszawie (2009),
  • I miejsce w I Gminnym Konkursie Nowoczesnych Form Ruchu w Trzcianie (2009),
  • IV miejsce w VIII Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych PASIKONIK w Mielcu (2009).
Skip to content