Podróż Artystyczna Regionami Kulturowymi 3. edycja – Żywiecczyzna
W dniu 13 lipca w parku podworskim w Bratkowicach odbyła się 3. edycja Podróży Artystycznej Regionami Kulturowymi (PARK) organizowana przez Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie. Od 3 lat impreza ta przybliża w każdej edycji inny region kulturowy Polski. W tym roku była to Żywiecczyzna.
Zaproszony na tę okazję Zespół Regionalny „Magurzanie” z Łodygowic już od godzin porannych promował wydarzenie na terenie Gminy Świlcza rozdając mieszkańcom okolicznościową „Jednodniówkę PARK-ową”, pełną informacji o PARK-u i występujących artystach.
W godzinach popołudniowych park w Bratkowicach zapełniał się widzami oczekującymi na rozpoczęcie wydarzenia. Kilka minut po godzinie 17 na scenie pojawili się gospodarze – Dyrektor GCKSiR Adam Majka, Instruktor GCKSiR Karolina Starzec oraz Wójt Gminy Świlcza Dawid Homa
i w towarzystwie Wójta Gminy Łodygowice Tadeusza Karoliniego i Dyrektor GOK w Łodygowicach Renaty Talik dokonali otwarcia.
Na scenie zaprezentowała się prowadzona przez Justynę Drozd-Ochał Kapela „Moja Scheda” działająca przy GCKSiR. Utwory, które wykonali, były zapowiedzią nadchodzącej płyty.
Na stanowiskach rozmieszczonych na terenie parku prezentowali się rękodzielnicy z terenu Żywiecczyzny z dziełami sztuki krawieckiej (Katarzyna Wandzel – Krawcula), bibułkarskiej (Barbara Dudzik), wikliniarskiej (Antoni Kasiński, Teresa i Andrzej Kasperkowie), malarstwa na szkle (Alicja Raszka-Micherdzińska i Zbigniew Micherdziński), wzornictwa ludowego (Anna Wróbel – Z miłości do ludowości) i zabawkarstwa (Grażyna Kruczyńska), którzy chętnie opowiadali o swojej pasji.
Dzieci bawiły się z animatorami oraz na sponsorowanych przez samorząd Gminy Świlcza dmuchańcach. Wszyscy chętnie korzystali ze strefy gastronomicznej, gasząc pragnienie w upalne popołudnie oraz fotobudki i planszy do zdjęć, robiąc pamiątkowe fotografie. Wspomniany już Zespół Regionalny „Magurzanie” kierowany przez Elżbietę Konior przeprowadził warsztaty tańców regionalnych, a następnie zaprezentował widowisko, z którym zdobył Złote Żywieckie Serce na ubiegłorocznym Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu – „Wesele Julecki z Zorzeca
i Jonka z Cisca”. Inscenizacja tradycyjnych obchodów weselnych pełna była przyśpiewek i widowiskowych tańców. Jak przystało na wesele, była wspólna biesiada i tradycyjne jadło przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Świlcza oraz
kwaśnica – efekt piątkowych warsztatów z KGW Łodygowice. Koncert dała także kapela ludowa
z Łodygowic pod kierownictwem muzycznym Karoliny Bałaś.
Gwiazdą wieczoru była Kapela „PoPieronie”. Na scenie wystąpili ze swoimi przyjaciółmi, których zaprosili w trasę koncertową z okazji 15-lecia działalności. Ich koncert był prawdziwym świętej muzyki etnicznej, składającym się z utworów góralskich i muzyki pogranicza kultur polskiej, słowackiej i węgierskiej. Podłoga taneczna wypełniała się parami, którym udzielił się nastrój koncertu, a które bawiły się na parkiecie
i przedsceniu aż do północy przy muzyce zespołu muzycznego „Alex”.
Był też czas na podziękowania. Zaproszeni goście wyrazili swoją wdzięczność za zainteresowanie regionem żywieckim, a organizatorzy dziękowali za uświetnienie wieczoru i dzielenie się pasją. Zespół Regionalny „Magurzanie” otrzymał certyfikat Przyjaciela GCKSiR.
Był to wieczór pełen wrażeń, wielogodzinna uczta artystyczna. Na koniec ogłoszony został kolejny przystanek w Podróży Artystycznej Regionami Kulturowymi – w przyszłym roku, 12 lipca 2025 roku odwiedzimy Lubelszczyznę. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Rokiczanka.
Patronami medialnymi wydarzenia byli: VIA Katolickie Radio Rzeszów, Nowiny oraz portal nowiny24.pl, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów.
W niedzielę zaś, 14 lipca Zespół Regionalny „Magurzanie” uświetnił swoją obecnością Mszę Świętą w Dąbrowie.