Chór Gaudeamus

Motto chóru:
„Śpiewajcie głosem, śpiewajcie sercami, śpiewajcie ustami, śpiewajcie swoim życiem.”
św. Augustyn

Chór Gaudeamus powstał przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Dąbrowie z inicjatywy parafian w styczniu 2016 roku. Premierowy występ odbył się w dniu 31 stycznia 2016 roku – chór liczył wówczas 19 osób. Obecnie chór liczy 30 chórzystów. W jego skład wchodzą wierni z parafii, często członkowie rodzin. W repertuarze znajduje się ponad 80 utworów wykonywanych głównie w układzie czterogłosowym. Oprócz pieśni religijnych, które stanowią większość wykonywanych utworów, spory udział stanowią pieśni patriotyczne, ludowe oraz piosenki rozrywkowe. Większość utworów z repertuaru chórzyści wykonują a cappella, chociaż można w zasobach spotkać pieśni z towarzyszeniem instrumentów, w tym instrumenty klawiszowe, skrzypce, flet poprzeczny.


Główna działalność chóru skupia się na towarzyszeniu przez śpiew podczas Mszy świętych oraz podczas nabożeństw odprawianych w kościele parafialnym w okresach świątecznych oraz z okazji innych ważnych uroczystości parafialnych. Ponadto chór bierze udział w różnych uroczystościach, konkursach i rzeglądach chórów oraz koncertach w kraju i za granicą.

Oprócz dużego zainteresowania członków rozwijaniem umiejętności wokalnych, chórzystów cechuje otwartość na nowe pomysły oraz zaangażowanie w realizację inicjatyw kulturalnych w Dąbrowie. Członkowie chóru chętnie angażują się w organizację nabożeństw i koncertów. Chór jest również inicjatorem i głównym współorganizatorem cyklicznych koncertów „W hołdzie św. Janowi Pawłowi II”.
Od października 2019 roku chór działa pod Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie. Od października 2017 roku prowadzącymi chór są: Joanna Cyran i Dominik Cyran

Skip to content