Gminne Dożynki 2024

Tradycja dożynek – jednego z najpiękniejszych rolniczych obrzędów – jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze, także w kulturze naszej małej ojczyzny – Gminy Świlcza. 18 sierpnia spotykaliśmy się z tej okazji w Dąbrowie po piętnastoletniej przerwie. Ostatnie dożynki odbywały się tu bowiem w 2009 roku.

Dożynki zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie rozpoczęły się Mszą Świętą
w parafialnym kościele, po której w uroczystym korowodzie grupy wieńcowe i zaproszeni goście przeszli na stadion na ceremonię przekazania wieńców dożynkowych. Nie ma wśród nas nikogo, kto nie korzystałby z dobrodziejstw natury, z ciężkiej pracy rolników, z plonów tej ciężkiej pracy. To dzięki niej, dzięki poszanowaniu tradycji i miłości do ojczystej ziemi na naszych stołach nie brakuje chleba. Tym chlebem – owocem tegorocznych zbiorów dzielili się starostowie dożynkowi – Państwo Zdzisława Wojnowska-Skóra oraz Wiesław Skóra – przez ręce Pana Wójta – gospodarza spotkania – symbolicznie, po kawałku, dziękując przy tym rolnikom za ich trud i poświęcenie, i życząc im wszelkiej pomyślności. Mieszkańcy sołectw gminy Świlcza przekazali uplecione przez siebie wieńce osobom, którym są wdzięczni za ich pracę rolniczą, społeczną czy samorządową. W uroczystych przemówieniach przedstawiciele władz – Wójt Gminy Świlcza Dawid Homa, Poseł na Sejm RP Adam Dziedzic oraz Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego Tomasz Wojton podkreślali, że święto to ma być okazją do wspólnej wdzięczności za tegoroczne zbiory, ale i do świętowania w miłej, rodzinnej atmosferze.

Dożynki uświetnili występami artystycznymi: Zespół Pieśni i Tańca „Pułanie”, Kapela „Moja Scheda” (oba zespoły działają w amatorskim ruchu artystycznym GCKSiR) oraz Zespół Karczmarze.

W trakcie trwania dożynek dzieci korzystały chętnie z zasponsorowanych przez samorząd Gminy Świlcza dmuchańców oraz bawiły się
z animatorami, a Koło Gospodyń Wiejskich „Dąbrowianki” zadbało, aby nikt nie wrócił do domu głodny.

Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem Legato, który już tradycyjnie porwał wszystkich do tańca, zapełniając parkiet.

Drodzy Rolnicy – życzymy Wam, aby nie brakło Wam sił, środków i możliwości do podejmowania wysiłku pracy na roli.

Życzymy satysfakcji i radości z Waszych działań i należytego szacunku ze strony społeczeństwa.

Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali wieńce dożynkowe – jest to niezwykle cenny przejaw kultywowania wyjątkowej tradycji święcenia darów ziemi.

Skip to content